Koncert w Parku Żeromskiego

Koncert w Parku Żeromskiego z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce

Koncert w Parku Żeromskiego z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce

Koncert w Parku Żeromskiego z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce

W koncercie z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce wystąpią:

Zespół ?TRAWNIK? od godz. 18.00 ? 19.00

Zespół powstał w 1979 roku na warszawskim Żoliborzu. Pierwsze próby odbywały się w piwnicy Krzysztofa Bienia, wokalisty zespołu. W okresie stanu wojennego, kiedy wszystkie kluby były zamknięte piwnica ?Pod Bieniami? stała się miejscem spotkań muzyków i intelektualistów. Gościli tu m.in. Muniek Staszczyk, Andrzej Krzywy, Kuba Sienkiewicz, Jacek Kleyff . W piwnicy mieściła się mała drukarenka opozycyjnej prasy i punkt kolportażu ?bibuły?.

Styl zespołu oscyluje wokół rytmów ska, rocka i reggae z domieszką warszawskiego folku. Od Pola Mokotowskiego, na którym spotykali się członkowie zespołu, zespół przyjął nazwę Trawnik. W 1984 zespół zawiesił działalność. Za sprawą Kuby Sienkiewicza w 1995 roku ukazała się płyta retrospektywna  Czarodzieje. W drugim składzie grali Krzysztof Bień, Marcin Rybak, Mikołaj Kuczkowski, Marian Radzikowski, Andrzej Owczynnikow, Henryk Wasążnik i Marek Kaim. Śmierć Henryka Wasążnika spowodowała krótką przerwę w działalności zespołu. Trawnik wrócił na scenę w całkowicie zmienionym składzie. Do Krzysztofa Bienia dołączyli Wojciech Szewko, Sylwester Kozera, gitarzysta Robert Berger i perkusista Tomasz „Memel” Tarczyński. W 2000 roku zespół wydał drugą płytę Sztajerska, z kolei w 2001 roku nagrał swoją wersję Telewizji zespołu Kryzys. Kolejna płyta ukazała się nakładem własnym zespołu w lipcu 2003 roku pod tytułem FAFARAFA.

Zespół zagra w składzie:

Krzysztof Bień vocal saxofon altowy 
autor muzyki tekstów,
Jacek Wojcieszczuk (Puchacz) gitara,
Marcin Charłampowicz (Charłamp) gitara basowa,
Piotr Trela (Mary) gitara,
Mariusz Radzikowski, perkusja,
Robert Kuśmierski akordeon
Paweł Jędrzejewski klawisze

Repertuar to gama różnych piosenek, których wspólnym mianownikiem jest optymizm, pogoda ducha i afirmacja życia. Bazą będzie warszawski folklor, ale także energetyczne rytmy ska i reggae.


Jacek Kleyff  od godz. 19.00 ? 21.30

Barwna postać, erudyta, pełen dowcipu i dystansu do siebie, charyzmatyczna osobowość. Był jednym z twórców (razem z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim) słynnego kabaretu Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał FAMĘ. Niepokorny kabaret w 1976 r dostał zakaz występów. J. Kleyff zamieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie założył Orkiestrę Na Zdrowie (ONZ).

Większość tekstów i kompozycji tego zespołu jest jego autorstwa. W 1995 roku Orkiestra Na Zdrowie zdobyła „Złoty Bączek”, główną nagrodę publiczności, na festiwalu Przystanek Woodstock. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu Jacka Kleyffa to: Telewizja (1972), Huśtawki (1973) oraz Nie męcz mnie (1974), były później wykonywane później przez Kubę Sienkiewicza i Elektryczne Gitary.

Okazjonalnie prowadzi audycje w Programie III Polskiego Radia. Jest nauczycielem w Zespole Szkół Bednarska. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2003r.
Stale koncertuje solo i z zespołem. Śpiewa piosenki z okresu Salonu Niezależnych i Orkiestry Na Zdrowie łącząc swój muzyczny życiorys w całość.

Występ 1 czerwca artysta podzielił na dwie części. W pierwszej, krótszej, w czteroosobowym składzie wystąpią: Jacek Kleyff, Jerzy „Słoma” Słomiński (bębny i mandolina), Anna Patynek (śpiew i bębny) oraz Daniel Słomiński (gitara basowa). W programie znajdą się utwory starsze, nawiązujące do przeszłości pochodzące z lat 1970 – 1990. W drugiej części do zespołu dołączy saksofonista Mikołaj Trzaska (gra w renomowanych jazzowych zespołach w USA i w Europie) i grający na solowej elektrycznej gitarze Tomasz Jaśkiewicz (dawniej „Akwarele” i współpraca z Czesławem Niemenem, a obecnie związany ze Stanisławem Soyką i innymi zespołami).
Zespół wykona najlepsze piosenki z ostatniej płyty „Znalezienie”.

Wstęp wolny, Park im. S. Żeromskiego