WERNISAŻ WYSTAWY „KROK PO KROQ” – MAŁGORZATA PIĄTEK-GRABCZYŃSKA

21 listopada 2021 r. o godz. 13:00 odbędzie się wernisaż wystawy Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej pt. „Krok po kroQ”. Wystawę organizuje galeria Polish Art&Design we współpracy z Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu.

 

Podczas indywidualnej wystawy Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt płócien. Artystka zaprosi do swojej „Krainy Q” czyli cyklu, który szczególnie pokochali miłośnicy Jej twórczości.

„Wystawa „Krok po kroQ” jest kolejną już prezentacją prac z serii Kraina Q, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Tym razem tytuł jest na tyle pojemny, iż prezentowane obrazy nie stanowią jakiejś zwartej całości tematycznej, a wręcz przeciwnie każdy z nich tworzy odrębny wycinek, inspirowany konkretnym wydarzeniem, przeżyciem czy emocją. To właśnie te różne odczucia i nastroje, ubrane w formę i kolor składają się na charakter tej wystawy. Coraz większą rolę odgrywa w moich pracach również szczegół, detal, pojedynczy element, który mam nadzieję jeszcze mocniej pozwala widzowi zagłębić się w świecie niczym nieograniczonej wyobraźni.” – mówi Małgorzata Piątek-Grabczyńska.

W twórczości Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej realizm magiczny przeplata się z surrealizmem. Postacie, które wykreowała, zachęcają nas do wkroczenia w magiczną rzeczywistość, ale również na plażę, łąki, do miejsc z czasów beztroskiego dzieciństwa. Mężczyzna w meloniku jak z obrazów Magritte’a ale z czerwonym nosem, co budzi skojarzenie z wesołym klaunem, Pinokio z książek Carla Collodiego i kobieta, to ulubieni bohaterowie którzy emanują ciepłem, radością, ciekawością świata lub podążają za szalonymi marzeniami. Czasem poturbowani, z drewnianymi nogami, wrośnięci w mebel lub zespoleni z pojazdem, zaskakują a zarazem pozwalają widzowi uwolnić kreatywność i niesztampowe podejście do rzeczywistości.

Postacie uchwycone w różnych sytuacjach z błyskiem w oku, są pełne pasji i realizują utopijne wizje. Czasem niedoskonali, ufni, z dziecięcą optyką widzenia, sięgają po zepsute maszyny, prowizoryczne projekty, uciekają na drewnianych konikach lub ruszają w romantyczny rejs papierową łódką. Małgorzata Piątek-Grabczyńska odrzuca nowoczesny świat i jego zdobycze, a zamiast miejskich ulic wybiera pejzaże pełne żywiołu powietrza i wody, tworząc narrację bajkową. Dzięki malarce możemy pomyśleć czule o bohaterach krainy Q i o nas samych oraz odrzucić oczekiwanie, że świat ma być doskonały a my w nim.

Zbliżający się wernisaż będzie też miłym zakończeniem bieżącego roku wystawowego w galerii i jak mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, marszand galerii sztuki Polish Art & Design „Kończy się pandemiczny rok, który z rynkiem sztuki obszedł się niezwykle łaskawie. Poza Klientami z którymi od lat współpracujemy tworząc ich kolekcję, pojawiła się nowa grupa odbiorców, która zaczęła intensywnie interesować się polską sztuką. Część osób postanowiła po raz pierwszy zapełnić puste ściany w swoich domach, które stały się jednocześnie miejscem pracy i odpoczynku. Inni dostrzegli, że inwestowanie w sztukę jest bezpieczne i w perspektywie czasu stanowi dobrą lokatę kapitału”.

Data wernisażu: 21.11.2021 godz. 13:00
Miejsce i partner wydarzenia: Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego ul. Czarnieckiego 51, Warszawa
Wystawa czynna do 28.11.2021 r.
Wstęp wolny

Wystawa Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej jest dostępna dla zwiedzających w następujących godzinach:

  • 21.11.2021 godz. 13 WERNISAŻ
  • 22.11.2021 godz. 12-17:30
  • 23.11.2021 godz. 12-19
  • 24.11.2021 godz. 12-17:30
  • 25.11.2021 godz. 12-17:30
  • 26.11.2021 godz. 12-19
  • 27.11.2021 godz. 12-17:30
  • 28.11.2021 godz. 12-17:30

Galeria sztuki Polish Art & Design oferuje malarstwo uznanych współczesnych artystów takich jak Józef Wilkoń, Dariusz Miliński, Waldemar Marszałek, Leszek Sokół czy Jarosław Luteracki. Posiada w ofercie również kolekcjonerskie inkografie m.in. Edwarda Dwurnika i Rafała Olbińskiego. Galeria prowadzi także własną pracownię oprawy obrazów, grafik, printów, dyplomów i fotografii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, pomimo że sama galeria ma charakter internetowy, funkcjonuje również w przestrzeni stacjonarnej będąc organizatorem cyklicznych wystaw w Warszawie i Krakowie. Początek galerii sięga 2008 r., gdy Agnieszka Ostrowska-Domalążek została managerem Dariusza Twardocha, tworząc z Nim jedną z pierwszych internetowych galerii autorskich, która w naturalny sposób się rozwijała, oferując z czasem malarstwo również innych artystów. Obecny kształt galeria sztuki Polish Art & Design przybrała w 2016 r.

Fundacja Nowy FORT prowadzi działalność na styku kultury, sztuki i biznesu. To platforma wymiany postępowych myśli, kreowania projektów. Wierzymy, że możemy wpływać na jakość życia społeczeństwa w swojej różnorodności. Celem Fundacji jest wspieranie i poszerzanie grona ludzi myślących, czujących, mówiących po europejsku. Ludzi, którzy kierują się w swoim życiu prywatnym i zawodowym wartościami obowiązującymi w Europie. Fundacja dba o kulturę i komunikację w tym gronie.

 

Patronat medialny:

Współorganizator: