Spektakl ?TUWIM Julek PARA buch FRAZY w ruch?

„TUWIM Julek ? PARA buch, FRAZY w ruch” –  niezwykła opowieść o dzieciństwie Julka Tuwimaspektakl dla dzieci od lat 2 do 102!

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego zaprasza najmłodszych widzów i ich opiekunów na spektakl

„TUWIM Julek ? PARA buch, FRAZY w ruch”.

 

 

Autorka scenariusza Marta Guśniowska*, z dużą dozą literackiej finezji i humoru połączyła wiersze z książeczek ?Rany Julek? i ?Tuwimowo? autorstwa m.in. Agnieszki Frączek, Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego czy Michała Rusinka, inspirowane twórczością Juliana Tuwima. Motywem przewodnim przedstawienia jest dzieciństwo Tuwima Julka, który jako niesfory malec zabawia się w chemika, strażaka, magika, hodowcę jaszczurek, rusza w podróż do Ameryki a ?leżąc na łące marzy, że wierszyk o słoniu wysmaży?. Całości dopełnia mobilna, przeobrażająca się podczas przedstawienia scenografia, wysmakowane lalki – ilustracje Katarzyny Szpilkowskiej oraz brawurowa muzyka Jacka BUDYNIA Szymkiewicza, lidera zespołu Pogodno.

Spektakl Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi reżysersko wsparł Piotr Bikont.

 

Wspólna podróż w świat dzieciństwa Tuwima Julka i parafrazy jego wierszy, sprawiąją dużo frajdy oraz pobudzają wyobraźnię zarówno najmłodszych jak i starszych widzów.
ZAPRASZAMY!

 

Marta Guśniowska* – Wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, oraz Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Teatr Narodowy. Laureatka brązowego medalu ?Zasłużony dla Kultury Gloria Artis?, autorka wielu sztuk dla dzieci wystawianych na polskich i zagranicznych scenach. Teatry chętnie sięgają po sztuki młodej autorki, wielokrotnie nagradzanej w konkursach dramaturgicznych – ASSITEJ-u „Szukamy Polskiego Szekspira”

 

 

Spektakl powstał w ramach Roku Tuwimowskiego 2013. Głównym elementem scenografii jest mobilny Słup Ogłoszeniowy (o naturalnych wymiarach), a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Julka Tuwima. Sceny aktorskie i lalkowe przeplatane są zabawą typograficzną.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Przeobrażająca się scenografia to efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski.

 

Scenariusz Marty Guśniowskiej i piosenki Jacka ?Budynia? Szymkiewicza powstały na podstawie książek Wydawnictwa Literatura: ?Rany Julek? Agnieszki Frączek oraz ?Tuwimowo? ? panteonu współczesnych polskich poetów z Wandą Chotomską i Michałem Rusinkiem na czele, parafrazujących wieszcza. O wsparcie reżyserskie Teatr Małe Mi zwrócił się do Piotra Bikonta.

 


 

Igor Rakowski-Kłos tak pisze w ?Gazecie Wyborczej:

??nietypowe odzwierciedlenie wydarzeń z dzieciństwa Juliana Tuwima, a także nietypowe przedstawienie poety. Z dużą dozą dystansu i humoru, w nieco innym świetle niż dotychczas, bo jako niesfornego łobuza. Mały Tuwim przedstawiony w opowieściach pragnie zostać chemikiem i niemal wysadza w powietrze kamienicę?,

? poznajemy wiele marzeń małego Tuwima: jak chciał zostać strażakiem, magikiem i hodowcą jaszczurek. Gra aktorska przeplata się z teatrem kukiełkowym. Na koniec słup przewraca się i zamienia w lokomotywę. Julek dalej marzy, a lokomotywa za sprawą rekwizytów przeistacza się w słonia z ogromnymi powiewającymi na wietrze uszami. Spektakl to podróż do dzieciństwa pełnego wyobraźni i pomysłów??.

 

 

Spektakl o niesfornym dzieciństwie Tuwima Julka, z powodzeniem prezentowany w różnych miastach w Polsce, nie był jeszcze wystawiany na rodzimym Żoliborzu. Jest to widowisko plenerowe, stąd pomysł zagrania go na dziedzińcu

 

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego

 

8 listopada 2014 (sobota) o godz. 16.00.

 

Cena biletów – 15 zł, dla dzieci wstęp wolny

 

kultura@nowyfort.pl  lub tel. 501 461 533.

 

Zapraszamy – Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego

 

 

 

Mini Kultura