Exchange Pejsage druga odsłona wystawy na Żoliborzu

Wernisaz 22.06, godz 19.00
Wystawa do 15.07.2018

Druga odsłona wystawy tym razem na Żoliborzu. Wystawa z Bulwarów Wiślanych trafia na Żoliborz do Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego.
Burmistrz dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla zaprasza na wernisaż 22 czerwca o godz 19.00.

Jest to wystawa dwóch artystek, z Polski i Francji, których życie splotło się wokół tych samych krajobrazów. Właśnie od tego się zaczęło. Od wymiany krajobrazu. Krajobrazy Iwony i Adrianny skrzyżowały się pierwszy raz w 2014 roku. W zupełnie przypadkowy sposób. Połączyła je idea Homeexchange, gdzie można wymienić się domem na kilka tygodni albo kilka miesięcy
z człowiekiem z drugiej części globu. Jedna z nich mieszka w Warszawie, druga we francuskim Megève. Nie wiedząc nic o sobie, nie mając pojęcia, że obie są artystkami, spakowały swoje życie i swoich rodzin do walizek i na sześć miesięcy zamieszkały w domu tej drugiej. Obie nie przerywały pracy twórczej. Iwona Rossochacka Kenny przywiozła z Megève serię krajobrazów. Adrianna Wojcik Muffat Jeanded zachwycała się niedocenionym przez warszawiaków – Pałacem Kultury i Nauki oraz chaotyczną, ale pełną sensów architekturą stolicy, którą wciąż maluje i fotografuje. Wymiana domów i pracowni zaowocowała bliską znajomością, rozpoznaniem artystki w tej drugiej, wymianą doświadczeń… aż w końcu pracą nad wspólną wystawą.

Skąd pomysł na tytuł wystawy? Exchange pejsage, ponieważ wpierw poznały swoje krajobrazy, a dopiero potem siebie. Co jest pierwsze? Człowiek czy jego otoczenie? Jak dwie, obce sobie kobiety patrzą na przestrzeń wokół siebie? Jak ją definiują? Czy to my kreujemy przestrzeń, czy to ona kreuje nas? Obrazy Iwony i Adrianny krążą wokół tych pytań.