„O NIEPODLEGŁOŚĆ!” wystawa pocztówek patriotycznych ze zbiorów Pana Mariana Sołobodowskiego

W dniach 21 września do 01 października br. w galerii można zobaczyć wystawę pocztówek patriotycznych ze zbiorów Pana Mariana Sołobodowskiego zatytułowaną „O NIEPODLEGŁOŚĆ!”

Wystawa jest zorganizowana z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wystawie można zobaczyć 200 oryginalnych pocztówek i okolicznościowych kart korespondencyjnych, w większości wydanych na przełomie XIX i XX w. Wybrane eksponaty, w ciekawy sposób, ukazują postrzeganie przez społeczeństwo tematyki niepodległościowej: od tęsknoty za wolną Ojczyzną, ilustrowanej powielanymi drukiem motywami patriotycznymi i tematami, zaczerpniętymi z ojczystych dziejów i legend, poprzez walkę zbrojną i wysiłek polityczny o Jej przywrócenie na mapę świata, do rozmaitych form celebrowania kolejnych rocznic odzyskania Niepodległości.

O autorze: Marian Sołobodowski – z zawodu prawnik i menedżer kultury. Z zamiłowania kolekcjoner polskich i zagranicznych wycinanek ludowych oraz archiwalnych pocztówek. Cały zbiór liczy ok 3500 kartek świątecznych i okolicznościowych. Jego wystawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu ostatnich lat były zaprezentowane w muzeach i bibliotekach Warszawy, Grudziądza, Brodnicy, Sierpca i Legnicy, Najbardziej znane z nich to m. in.: „GAUDĘ MATER POLONIA”, „ŚW. BRAT ALBERT CHMIELOWSKI”, „WSPOMNIENIE O GENERALE JÓZEFIE HALLERZE”, „POKŁON TRZECH KRÓLI, „WIELKANOC W POCZTÓWCE ZAKLĘTA, „WYCINANKA Z POWIŚLA”. Pocztówki historyczne i wycinanki ludowe zachwycają bogactwem kolorystyki, różnorodnością tematyczną i obfitością motywów Pokazują naszą, polską obyczajowość i tradycję.

Scenariusz i realizacja: Marian Sołobodowski i Paweł Bezak

Wstęp na wystawę jest wolny. Serdecznie zapraszamy.