(ZMIANA TERMINU) Wernisaż wystawy Dariusza Milińskiego pt. „Pamiętnik Ulicznika”
Już wkrótce zapraszamy na wernisaż wystawy Dariusza Milińskiego pt. „Pamiętnik Ulicznika” organizowany przez Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego oraz Galerię Polish Art.&Design z okazji 50-lecia pracy artystycznej. Będzie to retrospektywna wystawa która pozwoli zaprezentować zaledwie część bogatego dorobku artystycznego.Wstęp wolny
Jest twórcą Zamku Legend Śląskich, Arki Noego i Muzeum Przesiedleńców. Z zawodu artysta plastyk. Uczestniczył w ponad 200 wystawach indywidualnych, m.in. w Polsce, Niemczech, Belgi, Francji i USA. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.
Jego twórczość porównywana jest do malarstwa Hieronima Boscha, Petera Breugla, Tadeusza Makowskiego. Jego prace znajdują szeroki krąg odbiorców i zasilają znamienite kolekcje prywatne i publiczne. Miliński jest artystą pracowitym, maluje dużo, wystawia często. Jak sam mówi, tyle ma pomysłów w głowie, że grzechem byłoby ich nie namalować. Zajmuje się nie tylko malarstwem, jest również scenografem, aktorem, twórcą plakatów. Szerokiej publiczności dał się poznać tworząc plakat do filmu „Edi”. Sukces filmu, jak i samego plakatu spowodował, że obecnie ma na koncie kilka kolejnych realizacji, w tym do filmu Krzysztofa Krauzego „Mój Nikifor”. Miliński jest artystą, który nie potrafi stać w miejscu.
Stworzył grupę artystyczną Pławna 9, która ma na koncie szereg happeningów i przedstawień plenerowych. Z sukcesem występował na wielu festiwalach teatru ulicznego, w tym na prestiżowej Malcie w Poznaniu. U podnóża Gór Izerskich, w miejscowości Pławna, Miliński stworzył wioskę artystyczną – swoisty teatr sztuki, w której sam tworzy i mieszka. Zaprasza do niej przyjaciół z całego Świata, tak zawodowych artystów, jak i amatorów sztuki. Organizuje plenery malarskie i szereg innych wydarzeń nie tylko artystycznych. Wioskę tworzy na podobieństwo swoich obrazów, umieszczając w przestrzeni postaci znane z jego prac. Opiekuje się dziećmi z okolicy, przygotowując dla nich paczki na Święta oraz zapraszając na specjalnie dla nich napisane przedstawienia. Spisał swoją biografię, historię niesamowitą, śmieszną i smutną zarazem, historię o artyście, który długo poszukiwał, by w końcu znaleźć swoje powołanie i miejsce na ziemi. Tworzy używając techniki olejnej.
„Szymon Kobyliński powiedział, że jest dumny z dwóch rzeczy „Historii Polski”, którą popełnił oraz z odkrycia Dariusza Milińskiego. Dla mnie Darka odkrył „Koń Polski” a konkretnie jego lider Leszek Malinowski. Skończyło się to tym, że jestem fanem (…)”
Henryk Sawka
„Lubię jak maluje. Dariusz Miliński, który uczył malowania młodzież na pierwszej Akademii Sztuk Pięknych na Woodstocku w 2006.r. Wspaniały, pełen wyobraźni człowiek”
Zbigniew Hołdys
„Niezwykłość Darka nie leży tylko w tym, ze potrafi wymyślać a następnie zorganizować i zbudować. Zobaczył los uchodźców, wymyślił i zbudował Muzeum Przesiedleńców. (…) Darek zbudował również wiele innych obiektów i wyposażył je wg swojego scenariusza (…).”
Józef Wilkoń
„Dla mnie Darek Miliński to nie tylko obrazy, lecz stan umysłu”
Czesław Mozil
„Dziś Miliński inspiruje sztuką okolicznych mieszkańców, zwłaszcza młodzież, dla której urządza warsztaty. Jego zagroda w Pławnej (założył Grupę Plastyczną „Pławna 9”) jest ważnym, promieniującym na okolicę ośrodkiem kultury, nie tylko ludowej. (…)”
Elżbieta Dzikowska
„Podczas spotkań z Darkiem na plenerach słucham go z ciekawością i podziwiam jak rozsypuje w kosmos słowa. Miliński zaprasza do siebie, do Pławnej, znajomych, artystów, sąsiadów, by wraz z żywymi i malowanymi bohaterami spacerować w teatrze sztuki. Przywołuje duchy praojców i dziadków i siada wraz z nimi przy nieheblowanym stole by opowiedzieć o swoim życiu, pokazać obrazy i posłuchać co mówią i jakie cuda w niebiosach malują…”
Franiszek Maśluszczak
Partner wydarzenia: Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
Patronat medialny: TVP3 Warszawa, TVP KULTURA, Dobre Wnętrze, Radio Chillizet, serwis Artinfo.pl