Zdjęcia ze spektaklu ?TUWIM Julek ? PARA buch, FRAZY w ruch?

W sobotę 08 listopada w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego odbyło się przedstawienie niezwykłej opowieści o dzieciństwie Julka Tuwima – spektakl “TUWIM Julek ? PARA buch, FRAZY w ruch”

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 

 

Autorka scenariusza Marta Guśniowska*, z dużą dozą literackiej finezji i humoru połączyła wiersze z książeczek ?Rany Julek? i ?Tuwimowo? autorstwa m.in. Agnieszki Frączek, Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego czy Michała Rusinka, inspirowane twórczością Juliana Tuwima. Motywem przewodnim przedstawienia jest dzieciństwo Tuwima Julka, który jako niesfory malec zabawia się w chemika, strażaka, magika, hodowcę jaszczurek, rusza w podróż do Ameryki a ?leżąc na łące marzy, że wierszyk o słoniu wysmaży?. Całości dopełnia mobilna, przeobrażająca się podczas przedstawienia scenografia, wysmakowane lalki – ilustracje Katarzyny Szpilkowskiej oraz brawurowa muzyka Jacka BUDYNIA Szymkiewicza, lidera zespołu Pogodno.

Spektakl Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi reżysersko wsparł Piotr Bikont.

 

Marta Guśniowska* – Wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, oraz Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Teatr Narodowy. Laureatka brązowego medalu ?Zasłużony dla Kultury Gloria Artis?, autorka wielu sztuk dla dzieci wystawianych na polskich i zagranicznych scenach. Teatry chętnie sięgają po sztuki młodej autorki, wielokrotnie nagradzanej w konkursach dramaturgicznych – ASSITEJ-u “Szukamy Polskiego Szekspira”

 

Spektakl powstał w ramach Roku Tuwimowskiego 2013. Głównym elementem scenografii jest mobilny Słup Ogłoszeniowy (o naturalnych wymiarach), a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Julka Tuwima. Sceny aktorskie i lalkowe przeplatane są zabawą typograficzną.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Przeobrażająca się scenografia to efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski.

 

Scenariusz Marty Guśniowskiej i piosenki Jacka ?Budynia? Szymkiewicza powstały na podstawie książek Wydawnictwa Literatura: ?Rany Julek? Agnieszki Frączek oraz ?Tuwimowo? ? panteonu współczesnych polskich poetów z Wandą Chotomską i Michałem Rusinkiem na czele, parafrazujących wieszcza. O wsparcie reżyserskie Teatr Małe Mi zwrócił się do Piotra Bikonta.

 

Zapraszamy na kolejne spektakle. Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego.