Truizm – wystawa

Wystawa obrazów Roberta Sosnowskiego, Ndidi Sosnowskiej, Nnenne Sosnowskiej i Adaobi Sosnowskiej

W dniach 5-12 czerwca 2015 roku w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego można będzie oglądać obrazy Roberta Sosnowskiego, Ndidi Sosnowskiej, Nnenne Sosnowskiej i Adaobi Sosnowskiej. Wystawa nosi tytuł Truizm.

Prace Roberta Sosnowskiego pochodzą z okresu 1995-2015. Prace Ndidi, Nnenne i Adaobi pochodzą z okresu 2009-2015. Można by zadać pytanie dlaczego artystki nie pokazują na wystawie swoich wcześniejszych prac. Odpowiedź jest prosta. Nie posiadają ich, ponieważ są dziećmi w wieku 9 i 6 lat.

Na wystawie zostanie między innymi zaprezentowany cykl ?Przodkowie? prezentujący nieznanych protoplastów rodziny Sosnowskich od zarania dziejów. Obrazów tych nie powstydziłaby się żadna pałacowa czy blokowa klatka schodowa.

Na pytanie ?Czym dla ciebie jest malowanie?? najmłodsza przedstawicielka rodu Sosnowskich prezentowana na wystawie, Adaobi, udziela odpowiedzi: ?Malowanie jest dla mnie przyjemnością?. Z kolei dla Nnenne malowanie jest rozrywką. Ndidi puentuje wypowiedzi sióstr: ?Lubimy malować?.

Robert Sosnowski jako zwolennik racjonalnego odłamu truizmu stoi na stanowisku, że malowanie, to malowanie.

Możemy spodziewać się, że truizm zostanie wkrótce okrzyknięty przez nowojorskich trend-setterów i krytyków sztuki za jeden z najważniejszych obok impresjonizmu, kubizmu, dadaizmu i fowizmu, kierunek w malarstwie. Jego cechą zasadniczą byłaby czysta radość płynąca z procesu tworzenia, spontaniczność, ekspresja, wolność od ideologii i niespętanie konwencją. Właśnie tego trzeba dziś sztuce. Głośmy truizm z Sosnowskimi: MALOWANIE JEST FAJNE!

Patronem wystawy jest agencja reklamowa Biuro Podróży Reklamy www.BiuroPodrozyReklamy.com.

Więcej o Truizmie:

Truizm ? kierunek w sztuce nie zdefiniowany i nie nazwany dotąd przez nikogo, przez żadnych historyków sztuki, przez żadnych krytyków, ale zauważany, a zwłaszcza odczuwany od zarania dziejów przez ludzi twórczych. Nie sposób wskazać początek tego nurtu, ale można wskazać artystę – Roberta Sosnowskiego, jako jednego z wielu, którzy go poczuli. Poczuli w kontakcie z samym sobą i w kontekście wyrażania siebie poprzez sztukę. Jako jednego z wielu, którzy poczuli tę prawdę najprawdziwszą i jakże radosną w odkrywaniu siebie poprzez percepcję swoich dzieci i przez ich sztukę. Roberta Sosnowskiego można też wskazać  jako jednego z niewielu ludzi, którzy Truizm zauważyli i jako pierwszego człowieka, który go nazwał po imieniu. Miało to miejsce na początku XXI wieku, a dokładniej 11 stycznia 2015 roku, gdy obmyślał jaki tytuł nadać wystawie swoich prac i swoich córeczek, które powstały i zaistniały w świecie sztuki ze względu na to, że powstały, że je stworzyli, namalowali, że się wyrazili i się przy tym doskonale bawili.

Wystawa czynna 5-12 czerwca 2015.

Wernisaż wystawy 07.06 (niedziela) godzina 15:00