Styczeń z Bu?elem – pokazy filmów

Luis Bu?uel Portolés to hiszpański reżyser filmowy i scenarzysta. Jedna z najwybitniejszych osobowości światowego kina.

?Złoty Wiek?, 10.01 (nd.), godz. 18:00, wstęp wolny
Wątek fabularny drugiego filmu w karierze reżyserskiej Bunuela to historia lansowanej przez surrealizm ?miłości szalonej?. Dwoje kochanków zostaje rozdzielonych przez bezwzględnych reprezentantów hierarchii społeczeństwa. Odtąd kobieta i mężczyzna szukają się wzajemnie, niezależnie od rzeczywistości, w której się akurat znajdą.
Rok produkcji: 1930r.
Czas trwania: 1 godz.

 ?Viridiana?,17.01 (nd.), godz. 18:00, wstęp wolny
Tytułowa bohaterka tuż przed złożeniem ślubów w zakonie, za namową siostry przełożonej postanawia odwiedzić swojego owdowiałego wuja. Po przybyciu do jego okazałej willi, uświadamia sobie, że świat nie jest taki jednoznaczny jak ten zza muru klasztoru, a kiedy staje się ofiarą chytrego planu, diametralnie zmienia całe swoje życie. Nagrodzony ?Złotą Palmą? w Cannes, jeden z najgłośniejszych filmów Bu?uela.
Rok produkcji: 1961r.
Czas trwania: 1 godz. 30min.

 ?Anioł Zagłady?, 24.01 (nd.), godz. 18:00, wstęp wolny
Senior Nobile wraz z żoną po wizycie w operze, zostają zaproszeni na uroczysta kolację do swoich równie zamożnych znajomych. Kiedy goście po skończonym przyjęciu pragną wrócić do domu, okazuje się, że z tajemniczych przyczyn nie mogą przekroczyć progu willi, chociaż drzwi są otwarte. Po kilku dniach bohaterowie zdejmują wykreowane maski i ich zachowanie zostaje sprawdzone do zwierzęcych instynktów. Film nagrodzony przez Międzynarodową Federację Krytyki Filmowej ( FIPRESCI) oraz nominowany do ?Złotej Palmy? w Cannes.
Rok produkcji: 1962r.
Czas trwania: 1 godz. 35min.

?Szymon Pustelnik?,31.01 (nd.), godz. 18:00, wstęp wolny
Trwający jedyne 42 minuty obraz to kolejna surrealistyczna opowieść hiszpańskiego reżysera, oparta na życiu syryjskiego mnicha Szymona zwanego Słupnikiem, żyjącego w IV wieku. Pustelnik chcąc być bliżej Boga, żyje ponad 30 lat na platformie ustawionej na szczycie kolumny na pustyni. Spotykając diabła, bohater mężnie opiera się jego pokusom. Szatan nie odpuszcza i ukazuje mu cywilizację XX wieku.
Rok produkcji: 1965r.
Czas trwania: 42 min.