Koncentracja I – Martin B.

Wystawa grafik Marcina Barysza

 

Zapraszamy na wystawę grafik utalentowanego wydawcy, tłumacza, fotografa i grafika. Urodzony w 1957 roku w Mikołowie. Dzieciństwo i młodość spędził w Tychach po czym w 1985 roku wyjechał z kraju aby na stałe osiąść w Berlinie. Początkowe jego prace dość wiernie oddają rzeczywistość, jak na przykład cykl obrazów z Sri Lanki, jednak z biegiem czasu, a także coraz większej śmiałości, twórca przedstawia świat prezentując swoją autorską technikę, którą sam określa terminem “vigrafii”, łączącej grafikę komputerową, fotografię, malarstwo oraz grafikę tradycyjną.

Jego kompozycje są niezwykle malarskie, pełne niuansów i nieoczekiwanych zestawień kolorystycznych. “Vigrafia” to autorska technika, którą można określić mianem trójwymiarowego digitalnego kolażu, zbudowanego z elementów własnych powstałych tradycyjnie.

Sam twórca mówi o niej tak: “Nie czuję się “w domu” ani w grafice komputerowej, ani fotomontażu czy fotomanipulacji, choć i tę stosuję. Nazwa “grafika komputerowa” nic nie mówi, określa jedynie narzędzie, to jakby napisać “malowanie pędzlowe”. Fotomontaż czy fotomanipulacja ogranicza pole działania do technik jedynie fotograficznych. “Vigrafia” to grafika powstała w rzeczywistości wirtualnej, w dowolny sposób z dowolnych elementów – dlatego stworzyłem to określenie.

Prace Marcina Barysza znajdują się zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji i Wielkiej Brytanii.

Prócz niepowtarzanego charakteru prac, cechuje je także wysoka jakość. Drukowane są z użyciem technologii UltraChromeTM K3 na wielkoformatowej i wysokorozdzielczej drukarce pigmentami o odporności na światło przekraczającej 100 lat, na bawełnianym papierze Cansona “Velin dArches” o gramaturze 250g/m2 i jakości muzealnej.

Wystawa czynna 07-21 maja 2015.

Wernisaż wystawy 08.05 (piątek) godzina 18:30, wernisaż połączony z koncertem Interplay Jazz Duo

 

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego

Czarnieckiego 51 (obok pl. Wilsona)

01-541 Warszawa

www.nowyfort.pl