Film ?Kiedy będę ptakiem? w Centrum Polskiego Dokumentu

Centrum Polskiego Dokumentu, zainaugurowane w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego zaprasza na drugie spotkanie.

W najbliższy piątek – 24 października o 19.00 pokażemy film ?Kiedy będę ptakiem? (28 min., 2013, prod. Wajda Studio), który dostał 7 nagród i wyróżnień polskich i zagranicznych. Ponadto film był pokazywany na ponad 40 festiwalach w Polsce i na świecie. To opowieść o MuLi, kobiecie z birmańskiego plemienia Kajan, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze, tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami. W Birmie, gnębionej przez oddziały junty rządzącej krajem, została ich córka? [więcej: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1232610]

Jako suport pokażemy ?Modelki? (27 min., 2007, prod. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Wajda Studio), dokument opowiadający historię modelek przykutych do wózków inwalidzkich, które przyjeżdżają do Warszawy, aby wziąć udział w pokazie mody, otrzymał Wyróżnienie Specjalne na 5. Europejskim Festiwalu Filmowym ?Integracja Ty i Ja? w 2008 roku w Koszalinie.

 

Po pokazie 24.10 spotkanie z autorką, Moniką Pawluczuk, reżyserką filmów dokumentalnych, dziennikarką radiową i telewizyjną, współautorką (z Katarzyną Miller) przetłumaczonej na kilka języków książki ?Być kobietą i nie zwariować?; absolwentką kulturoznawstwa na UW, dziennikarstwa w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie oraz  Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy.

 

W poniedziałek, 27 października po projekcji filmów, gościem rozmowy będzie Marcin Latanik, montażysta ?Kiedy będę ptakiem?.

Przypominamy, że poniedziałkowy pokaz filmów zaplanowany jest dla grup zorganizowanych, m.in. dla licealistów i studentów. Możecie dać początek Żoliborskiemu Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu. Zaproponujcie swoim nauczycielom i wykładowcom. Rezerwacje: kultura@nowyfort.pl, tel. 501 461 533

Prowadzenie: Marcin Więcław, filmoznawca, reżyser, script doctor; współautor pomysłu i koncepcji merytorycznej Centrum Polskiego Dokumentu.

Wstęp wolny, miejsca nienumerowane

 

W pierwszej edycji Centrum Polskiego Dokumentu prezentujemy nagrodzone filmy dokumentalne ostatnich 10 lat.

Naszym celem jest stworzenie miejsca prezentacji i spotkań widzów z polskim filmem dokumentalnym i jego twórcami oraz zbudowanie platformy dyskusji na temat polskiego dokumentu.
W planach warsztaty edukacyjne, laboratoria twórcze, a nawet festiwal. Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie. W piątki o 19.00 dla wszystkich zainteresowanych, a w poniedziałki dla młodzieży lub grup zorganizowanych (po wcześniej rezerwacji: kultura@nowyfort.pl; tel. 501 461 533 ). Po projekcjach zapraszamy do rozmowy z gośćmi, m.in. autorami filmów.

 

Zapraszamy już teraz na kolejne spotkanie: 7 i 12 listopada pokazy filmu Anety Popiel-Machnickiej ?Czasem śnię, że latam? (70 min., 20134; prod. Pigment Production, Telewizja Polska; dystrybucja Solopan).