“Kamienna Cisza” – seans 5 grudnia

?Kamienna cisza? (reż. Krzysztof Kopczyński, 51?, 2007, prod. Eureka Media, Telewizja Polska, Society Films)

?Zbrodnia i kara? po afgańsku. W małej wiosce w północnym Afganistanie zabito kobietę posądzoną o cudzołóstwo. Według różnych wersji została ukamienowana, uduszona, zmarła na atak serca lub popełniła samobójstwo. Jej mąż przebywający w Iranie nie reaguje na śmierć żony. Rzekomy kochanek ucieka z wioski. Mimo wyroku sądu wszyscy podejrzani pozostają na wolności. Wersje wydarzeń krzyżują się i przeczą sobie, a zmowa milczenia świadków zdaje się nie mieć końca. W tym świecie prawo islamu wciąż stoi na pierwszym miejscu, a życie i wolność człowieka tracą na wartości na rzecz specyficznie pojmowanej sprawiedliwości i honoru.

 

 

Film otrzymał szereg nagród na festiwalach filmowych:

– Nagroda Jury Ekumenicznego na MFF Dokumentalnych w Lipsku (2007)

– Nagroda ?Sky is the Limit? na MFF Dokumentalnych w Chicago (2007)

– Nagroda Specjalna Jury na Human Rights Documentary Film Days w Kijowie (2008)

– Dyplom Honorowy na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2008)

– I Nagroda na Festiwalu Filmów o Rodzinie w Łodzi (2008)

– Nagroda za najlepszy debiut reżyserski na MFF Dokumentalnych na Teneryfie (2008)

 

Krzysztof Kopczyński  ? producent. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, opublikował trzy książki i kilkadziesiąt artykułów dotyczących kultury polskiej XIX wieku i współczesnej oraz mediów. Jest właścicielem firmy Eureka Media zajmującej się produkcją filmów i programów telewizyjnych oraz doradztwem w dziedzinie mediów. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej, European Documentary Network i International Coaching Community.

Prowadzenie: Marcin Więcław, filmoznawca, reżyser, script doctor.

 

Zapraszamy już teraz na kolejne spotkanie 19 grudnia. Pokażemy najpopularniejszy polski film dokumentalny ostatnich lat ?Miłość bez ustawki? Kamila Króla. Po projekcji rozmowa z reżyserem (na żywo) i bohaterami (Skype).

 

Kontakt dla mediów, tel.: 603 673 514

Kontakt i zapisy dla grup zorganizowanych: kultura@nowyfort.pl, tel. 501 461 533

WSTĘP WOLNY