Rada i Zarząd dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy oraz Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego zapraszają na seans filmu pt. “Takich pieśni sobie szukam“.

Film będzie wyświetlony w Dniu Kobiet w Forcie Sokolnickiego o godz. 19.00.

O filmie:

“Takich pieśni sobie szukam”

Film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów. Pierwszy z nich to świat młodych ludzi z miast – najpierw to były dziewczyny z Warszawy, a później dołączyło do nich kilka osób z innych miast Polski i Ukrainy, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni – chcieli je nagrywać i uczyć się ich. Drugi świat, to wiejscy artyści, śpiewacy, z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni, leżących na pograniczu ukraińsko-białoruskim. To ludzie, którzy kiedyś, jako śpiewacy, pełnili w swej społeczności istotną rolę, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest tam już zupełnie niepopularna, żyją trochę na marginesie, a ich talenty muzyczne zostały zapomniane zarówno przez wieś jak i przez nich samych.

Ci starzy ludzie dzięki przybyszom „z innego świata” odnaleźli motywację żeby znów śpiewać, poprzez pieśni odżył w nich świat ich młodości. Między nimi a młodymi przybyszami zrodziła się szczególna więź, pełna radości z odnalezienia wspólnej pasji, jaką jest śpiewanie.

Zdjęcia do filmu powstawały podczas wieloletnich, kolejnych przyjazdów twórców filmu na Polesie.

Czas filmu – 35 min.

Rok produkcji – 2008

reżyseria: Jagna Knittel

zdjęcia: Oleksiy Nahornyuk, Jagna Knittel

montaż: Andres Herrero  

O zespole:

 Z LASU śpiewa pieśni z Polesia, z terenu Ukrainy, Białorusi i Polski. Tworzą go osoby z długoletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej, które od 2008 r wspólnie jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury. Docierają do najstarszych mieszkańców, poznają ich historie, uczą się od nich śpiewać. Cały repertuar zespołu pochodzi z nagrań własnych uczestniczek.

Zespół powstał z inicjatywy Jagny Knittel, podczas realizacji projektów stowarzyszenia Panorama Kultur (m. in. „Ukraina Archaiczna i Współczesna – Pieśni i Ludzie”, „Spotkania na Polesiu”). Rezultatem projektów były filmy, koncerty, wystawy fotograficzne oraz spektakl „Olmany interludium”.

Skład zespołu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka. 

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.