Weekend z Charlie Chaplinem

24-26 (piątek-niedziela) kwietnia, godz: 18:30 // Wstęp Wolny

 

Charlie Chaplin urodził się 16 kwietnia 1889r. Z tej okazji, właśnie w kwietniu, zapraszamy na przegląd filmów tego wybitnego reżysera i aktora kina niemego, później także filmów udźwiękowionych.

Chaplin grał w filmach, reżyserował, był producentem, scenarzystą i kompozytorem. Jego najbardziej znaną postacią filmową był Tramp postać z manierami dżentelmena, noszący przyduże spodnie i buty oraz ciasny żakiecik, melonik, bambusową laseczkę i wąsik.

 

Dla miłośników talentu Charlie Chaplina mamy jeszcze jedną niespodziankę wydawnictwo Marginesy wydało właśnie książkę ?Ostatni taniec Chaplina? autorstwa Fabio Stassi, książkę tą będą mogli Państwo zakupić podczas naszych pokazów. A już wkrótce konkurs na naszym facebooku, gdzie będą mogli Państwo wygrać tą wyjątkową książkę- zapraszamy.

 

Weekend z Charlie Chaplinem otworzymy w piątek 24.04.2015, godz: 18:30 dwoma filmami:

Charlie gra Carmen i Charlie ucieka

Charlie gra Carmen  ? film niemy z 1915 roku. Film jest parodią opery Carmen Georges’a Bizeta oraz noweli Prospera Mérimée o tym samym tytule. Charlie, gra hiszpańskiego żołnierza, wysłanego na południe kraju, aby schwytać bandę Cyganów. Tam zakochuje się w pięknej Carmen ich przywódczyni.

Charlie uciekafilm niemy z 1917 roku. Charlie jest skazańcem, który ucieka z więzienia. Chcąc pozbyć się pasiastego mundurka, kradnie przypadkowemu mężczyźnie jego strój kąpielowy. Udając pływaka, bierze kąpiel, w czasie której ratuje od utonięcia dwie kobiety. Majętne damy zapraszają swego wybawiciela do domu.

W sobotę 25.04.2015, godz: 18:30 zapraszamy na trzy filmy:

Charlie marynarzem, Charlie piekarczykiem i Charlie włóczęgą

Charlie marynarzem – film niemy z 1915 roku. Armator statku, aby wyłudzić odszkodowanie pragnie zatopić swoją jednostkę podczas ostatniego rejsu. Zabiera na statek włóczęgę (Charlie Chaplin), zakochanego w jego córce, by pomógł w uśpieniu członków załogi i zrealizowaniu planu.

Charlie piekarczykiem ? film niemy z 1914 roku. Charlie wraz z kolegą kelnerem zostają piekarzami w okresie, kiedy pracownicy piekarni strajkują. Protestujący wkładają do jednego z surowych bochenków laskę dynamitu. Podczas wypieku chleba dochodzi do eksplozji.

Charlie włóczęgą – film niemy z 1915 roku. Charlie wciela się w postać ubogiego skrzypka., który pewnego dnia traci pracę i trafia w pobliże cygańskiego taboru. Zakochuje się tam w młodej dziewczynie. Aby obronić się przed gniewem herszta Cyganów wyruszają w podróż ukradzionym wozem. Na swojej drodze spotykają wędrownego malarza, którego piękny obraz odmieni życie uciekinierki.

 

Przegląd zakończymy w niedzielę 26.04.2015, godz: 18:30:

Charlie żołnierzem i Charlie w parku

Charlie żołnierzem – film niemy z 1918 roku. Charlie jest szeregowcem, biorącym udział w ćwiczeniach podczas I wojny światowej. Oddział Charliego składa się z wyjątkowo niezdarnych żołnierzy, a Charlie przewyższa wszystkich swoją nieporadnością. W nocy, ma sen, w którym dokonuje bohaterskich czynów.

Charlie w parku – film niemy z 1915 roku. Włóczęga kradnie dziewczynie torebkę, chwilę później złodziej próbuje ukraść Charliemu kiełbaski, ale zostawia mu zabraną wcześniej torebkę dziewczyny. Przechodzi ona z rąk do rąk, aż w końcu trafia do prawowitej właścicielki. Dziewczyna gniewa się na swojego narzeczonego, który nie obronił jej przed napaścią. Zrozpaczony młodzieniec chce rzucić się do jeziora.

Na szczecie Charlie przychodzi mu z pomocą.

 

Książka: Ostatni taniec Chaplina

Autor: Fabio Stassi

Wydawnictwo Marginesy

 

W bożonarodzeniowy wieczór Śmierć odwiedza Chaplina w jego szwajcarskim domu. Wielki aktor i reżyser przekroczył już osiemdziesiątkę, ma małego syna i chce żyć jak najdłużej, by jego dziecko mogło przy nim dorastać. Zdobywa się na odwagę i proponuje Starej Pani umowę: jeśli uda mu się ją rozbawić, zyska rok życia.

 

Tak zaczyna się osobliwy taniec artysty ze Śmiercią; tej nocy od śmierci uratuje go nie tyle doskonałe aktorstwo, lecz mimowolny komizm wynikający z dolegliwości podeszłego wieku. Wykonanie wyroku zostanie odroczone.

 

W oczekiwaniu na ostateczne spotkanie Chaplin pisze do syna długi, pełen pasji list. Pragnie mu opowiedzieć swoją prawdziwą historię, której nikt dotąd nie słyszał. Słowa listu obrazują brawurową przygodę, jaką było jego życie, i rewolucyjną epokę, w której urodził się, dorastał i robił karierę.

 

Ubogie dzieciństwo w Wielkiej Brytanii, ojciec alkoholik i niespełna rozumu matka; debiut na scenie u boku brata, cyrk i wodewil; pierwsze sukcesy i przybycie do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako młody chłopak był drukarzem, bokserem, balsamistą. I podróżował z jednego wybrzeża na drugie.

 

W tych latach wszystko ulega zmianom, snop światła rzucony na biały ekran poruszył wyobraźnię całego narodu. Ameryka przegląda się w lustrze pierwszych filmów ? romantyczna i drżąca ze wzruszenia, utopijna i zdolna wykonać każdy czyn, od najbardziej altruistycznego po najbardziej podły. Bywa powabna jak woltyżerka Ester, która oczarowała Europę, a zarazem ponura i gotowa do gwałtu jak Ku Klux Klan.

 

Amerykańska młodość Charliego kończy się, gdy ma dwadzieścia pięć lat i szczęśliwy zbieg okoliczności pozwala Chaplinowi stworzyć charakterystyczną postać (niepewny chód, laseczka i zakurzony melonik, maniery lorda w ubraniu żebraka). Dawny Charlie Chaplin przestaje istnieć. Rodzi się Włóczęga. I odtąd zmienia się cały świat Chaplina.

 

O Autorze:

Pochodzący z Sycylii Fabio Stassi mieszka w Viterbo i pracuje w Rzymie jako bibliotekarz. Jest autorem trzech powieści: Fumisteria (Dowcipkowanie, 2006; nagroda im. Vittoriniego za najlepszy debiut), E? finito il nostro carnevale (Nasz karnawał się skończył, 2007) i La rivincita di Capablanca (Odwet Capablanki, 2008; Nagroda Palmi 2009, Nagroda Coni 2009).